Varianty Rozlišení Jak je rozpoznat, jak rozlišit jednotliva vydání, jak je členit?…
1, Řád je ve dvou třídách vojenká a civilní.
– vojenská třída – s meči
– civilní třída – bez mečů
2 Výroba Japonsko a Čechy
– japonské – v lakované krabičce
– české – 1920 bez krabičky
– české – 1945
3 S hvězdičkou a bez
Toť asi tak vše co píše katalog Novotný, připadně Měřička.
Varianty Praha
Mnoho sběratelů, badatelů, aukčních síní se pídí potom jak rozpoznat který daný typ, stáří a vydání. Pan Měřička vydal v Hradci publukaci Řád Sokola, Štefanikův, však zdaleka nepopsal všechny varianty, možná s časové tísně, možná o dalších nevěděl, nebo nedával tomuto řádu až takový důraz jako ostatním, přirovnámeli tento řád k Řádu Bílého lva, ke kterému vyšla obsáhlejši publikace, katalog a přeci i tento by si zasloužil rozšíření.
Tedy včem se liši varianty pražského vydání?
Rozlišení bez mečů, s meči, s hvězdou je na první pohled lehké, však další rozpoznávání znamená mnoho hodin pozorování a porovnávání co nejvíce počtů. Známá hra najdi deset rozdílů je zábavná že dopředu známe počet, ale zde se jen domníváme, že by mohlo jít o jeden, dva, tři, nebo více rozdílů, ale v těch mnoha rozdílech jež má Řád Sokola se našel jeden základní společný znak a tím je čislice 9. Řád Sokola má na reverzu letopočet a právě v první číslici 9 jsou nejmarkantnější rozdíly ve fontu písma. Tedy rozdělení variant dle devítky v letopočtu, tedy hlavně o velikost první číslice 9 a spodní nohy:
Řád Sokola Varianty letopočet, devítka:
– Velká devítka
– Dlouhá devítka
– Krátká devítka
Tři varianty číslic 9 podle spodní nožičky devítky:

Přiřadit jednotlivé varianty k datumů výroby, výrobci, státu, to bude opět někde jinde.
Pokračování rok 2013
Tedy po delší době se dostáváme k dalšímu pokračování rozlyšení středového medailonku z vyznamenání Řád Sokola. Má sbírka se rozrůstá o další a další kusy tohoto vyznamenání a tak vám mohu nabídnout dalůší poznatky a to že druhá číslice v letopočtu středového medilonu roku 1918, tedy číslice 9 má různé fonty písma a zejména nožičky jsou:

Řád Sokola Varianty letopočet, spodní nožička devítky:
– ostrá
– velká
– dlouhá
– krátká
Zatím to vypadá že toto pořadí odpovídá i pořadí ražby, výroby vyznamenání. Tedy Řád Sokola vyrobený v Japonsku by měl mít plnou kružnici a medailon by měl mít devítku která má spodní nožičku ostrou.U třetí varianty dlouhé spodní nožičky je také jiná číslice 1 a to že není římská, ale jednička je se zobáčkem!
Fotografie se smí použít nekomerčně, pokud bude uveden zdroj:
Připravuji publikaci Řád Sokola varianty vadání rozlišení.
Pokud máte ve svých sbírkách Řád Sokola a nevíte jaké je to vydání, zašlete mi své velké fotografie na email a pomohu vám s určením, případně nalezneme další varianty. Budu rád zejména za fotografie vydání Řád Sokola Japonsko . Děkuji předem
Primak.slavomir@seznam.cz
Popis řádu, vyznamenání, rozmery varianty, krabičky, rozdíly a další informace.
Řád Sokola Štefanika info: www.OLDS.cz/rad-Sokola